Licensed to Penn State Altoona        Hy-Tek's Meet Manager 11/17/2012 03:22 PM
                     Frostburg @ PSA 11-17-12 - 12/1/2011                      
                                    Results                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sauder, Christopher       20 Psa-Am-AM                 NT   12:06.70    9  
  2 Adcock, Nick              18 Psa-Am-AM                 NT   12:07.53    4  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Meredith A       18 Frostburg St.-MD          NT    2:20.90    9  
      31.68   36.03   36.79   36.40                                
  2 Fair, Rebecca             18 Psa-Am-AM                 NT    2:21.87    4  
      33.18   36.29   37.65   34.75                                
  3 Pinckney, Courtney        19 Psa-Am-AM                 NT    2:30.50    3  
      34.65   38.00   39.58   38.27                                
  4 Lydon, Kathryn T          17 Frostburg St.-MD          NT    2:35.49    2  
      35.51   39.57   41.16   39.25                                
  5 Deebel, Kathryn           18 Psa-Am-AM                 NT    2:36.41    1  
      35.20   40.57   41.40   39.24                                
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Penn State Altoona-AM  'A'                             NT    2:05.91   11  
     1) Thompson, Maria 19              2) McCULLOCH, Mary 20             
     3) Farley, Jennifer 19             4) Fair, Rebecca 18               
       29.90    33.63    33.87    28.51                                    
  2 Frostburg State University-MD  'A'                     NT    2:06.44    4  
     1) Johnson, Meredith A 18          2) Phillips, Autumn B 21          
     3) Franzak, Jaclyn M 17            4) Jarrell, Elizabeth A 18        
       37.03    32.41    29.01    27.99                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Penn State Altoona-AM  'A'                             NT    1:48.69   11  
     1) Delli Santi, Jonathan 19        2) Wareham, Jay 20                
     3) Halpin, Keenan 18               4) Sklodowski, Robert 18          
       28.26    30.07    25.80    24.56                                    
  2 Frostburg State University-MD  'A'                     NT    1:49.27    4  
     1) Gregory, John J 20              2) Shepard, Jonathan S 17         
     3) Stair, Caleb A 20               4) Lewis, Jeffrey O 20            
       30.41    29.46    25.33    24.07                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donch, Kaitlyn S          18 Frostburg St.-MD          NT   11:51.99    9  
      32.80   35.00   35.72   35.95   36.09   36.07   35.93   36.06
      35.73   35.65   35.28   35.51   36.14   36.01   35.88   35.65
      36.28   36.06   35.68   34.50                                
  2 Lelko, Kelsy              18 Psa-Am-AM                 NT   12:25.79    4  
      32.50   35.35   35.84   36.05   36.35   36.58   37.27   37.77
      38.10   38.35   38.10   38.52   38.37   37.83   38.30   38.37
      38.62   38.05   37.93   37.54                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sklodowski, Robert        18 Psa-Am-AM                 NT    1:57.36    9  
      27.13   28.85   30.38   31.00                                
  2 Halpin, Keenan            18 Psa-Am-AM                 NT    1:59.61    4  
      27.80   31.33   31.46   29.02                                
  3 Sullivan, Max             20 Psa-Am-AM                 NT    2:09.65    3  
      28.52   31.92   34.65   34.56                                
  4 Faiella, Vincent W        20 Frostburg St.-MD          NT    2:20.18    2  
      29.44   34.63   38.68   37.43                                
  5 Richardson, Andrew J      18 Frostburg St.-MD          NT    2:25.95    1  
      31.20   36.61   40.38   37.76                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCULLOCH, Mary           20 Psa-Am-AM                 NT      26.98    9  
  2 Jarrell, Elizabeth A      18 Frostburg St.-MD          NT      28.54    4  
  3 King, Sara                18 Frostburg St.-MD          NT      29.37    3  
  4 Noonan, Marie             20 Psa-Am-AM                 NT      30.84    2  
  5 Knarr, Erin               19 Psa-Am-AM                 NT      37.65    1  
  6 Marquez, Chyenne          17 Frostburg St.-MD          NT      38.19  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huber, Kyle               18 Psa-Am-AM                 NT      22.99    9  
  2 Fritsch, Daniel           18 Psa-Am-AM                 NT      23.41    4  
  3 Pedersen, David           19 Psa-Am-AM                 NT      24.50    3  
  4 Lewis, Jeffrey O          20 Frostburg St.-MD          NT      24.80    2  
  5 Page, Jeffrey M           18 Frostburg St.-MD          NT      28.64    1  
  6 Sentz, Brian C            19 Frostburg St.-MD          NT      34.46  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Maria           19 Psa-Am-AM                 NT    2:33.94    9  
      32.13   37.23   48.72   35.86                                
  2 Quintanilla, Maci E       18 Frostburg St.-MD          NT    2:35.68    4  
  3 Granlun, Birgitta         19 Psa-Am-AM                 NT    2:58.88    3  
      36.16   49.32   52.48   40.92                                
  4 Moran, Fallon             19 Psa-Am-AM                 NT    3:23.24    2  
      40.07   53.53   58.19   51.45                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, Benjamin          18 Psa-Am-AM                 NT    2:11.86    9  
      28.22   34.83   37.72   31.09                                
  2 Wareham, Jay              20 Psa-Am-AM                 NT    2:17.25    4  
      29.64   35.27   40.34   32.00                                
  3 Shepard, Jonathan S       17 Frostburg St.-MD          NT    2:24.14    3  
      30.55   38.08   37.59   37.92                                
  4 Welch, Owen               18 Psa-Am-AM                 NT    2:28.94    2  
      30.80   38.57   43.43   36.14                                
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franzak, Jaclyn M         17 Frostburg St.-MD          NT    1:09.58    9  
      32.59   36.99                                                
  2 Fair, Rebecca             18 Psa-Am-AM                 NT    1:17.00    4  
      34.95   42.05                                                
  3 Farley, Jennifer          19 Psa-Am-AM                 NT    1:18.98    3  
      36.27   42.71                                                
  4 Lydon, Kathryn T          17 Frostburg St.-MD          NT    1:33.19    2  
      41.29   51.90                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stair, Caleb A            20 Frostburg St.-MD          NT      57.75    9  
      26.99   30.76                                                
  2 Halpin, Keenan            18 Psa-Am-AM                 NT      59.04    4  
      27.47   31.57                                                
  3 Pedersen, David           19 Psa-Am-AM                 NT    1:03.52    3  
      28.78   34.74                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Autumn B        21 Frostburg St.-MD          NT    1:03.92    9  
      30.97   32.95                                                
  2 King, Sara                18 Frostburg St.-MD          NT    1:05.56    4  
      30.69   34.87                                                
  3 Deebel, Kathryn           18 Psa-Am-AM                 NT    1:08.89    3  
      33.13   35.76                                                
  4 Noonan, Marie             20 Psa-Am-AM                 NT    1:09.34    2  
      31.62   37.72                                                
  5 Marquez, Chyenne          17 Frostburg St.-MD          NT    1:25.29    1  
      41.19   44.10                                                
  6 Knarr, Erin               19 Psa-Am-AM                 NT    1:26.04  
      39.63   46.41                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huber, Kyle               18 Psa-Am-AM                 NT      52.47    9  
      24.91   27.56                                                
  2 Gregory, John J           20 Frostburg St.-MD          NT      53.79    4  
      26.04   27.75                                                
  3 Sullivan, Max             20 Psa-Am-AM                 NT      54.26    3  
      26.16   28.10                                                
  4 Page, Jeffrey M           18 Frostburg St.-MD          NT    1:05.66    2  
      30.72   34.94                                                
  5 Pataky, Adam              19 Psa-Am-AM                 NT    1:07.45    1  
      31.04   36.41                                                
  6 Sentz, Brian C            19 Frostburg St.-MD          NT    1:25.92  
      39.76   46.16                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Maria           19 Psa-Am-AM                 NT    1:05.12    9  
      31.68   33.44                                                
  2 Quintanilla, Maci E       18 Frostburg St.-MD          NT    1:12.37    4  
      35.44   36.93                                                
  3 Johnson, Meredith A       18 Frostburg St.-MD          NT    1:17.31    3  
      36.63   40.68                                                
  4 Pinckney, Courtney        19 Psa-Am-AM                 NT    1:21.07    2  
      40.02   41.05                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delli Santi, Jonathan     19 Psa-Am-AM                 NT      59.75    9  
      28.85   30.90                                                
  2 Fritsch, Daniel           18 Psa-Am-AM                 NT    1:00.94    4  
      29.13   31.81                                                
  3 Coke, Zawdie O            19 Frostburg St.-MD          NT    1:11.43    3  
      33.26   38.17                                                
  4 Page, Jeffrey M           18 Frostburg St.-MD          NT    1:21.21    2  
      40.86   40.35                                                
  5 Pataky, Adam              19 Psa-Am-AM                 NT    1:25.63    1  
      41.18   44.45                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donch, Kaitlyn S          18 Frostburg St.-MD          NT    5:48.58    9  
      32.26   34.73   35.61   35.88   35.52   35.40   35.81   35.04
      34.91   33.42                                                
  2 Lelko, Kelsy              18 Psa-Am-AM                 NT    6:09.32    4  
      32.60   35.13   36.51   37.14   37.69   37.71   38.45   37.96
      38.57   37.56                                                
  3 Marquez, Chyenne          17 Frostburg St.-MD          NT    8:29.43    3  
      47.11   50.23   51.31   51.89   52.02   50.88   51.48   51.41
      52.07   51.03                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sklodowski, Robert        18 Psa-Am-AM                 NT    5:23.74    9  
      27.95   30.16   32.62   33.11   33.37   33.58   33.68   33.83
      34.24   31.20                                                
  2 Sauder, Christopher       20 Psa-Am-AM                 NT    5:52.43    4  
      30.54   34.16   34.75   35.75   36.73   36.69   36.84   36.57
      36.49   33.91                                                
  3 Adcock, Nick              18 Psa-Am-AM                 NT    5:55.72    3  
      31.53   33.59   35.25   36.52   36.33   37.12   37.15   37.09
      36.17   34.97                                                
  4 Faiella, Vincent W        20 Frostburg St.-MD          NT    5:59.14    2  
      29.31   35.01   36.77   37.68   38.19   37.84   36.85   37.31
      37.61   32.57                                                
  5 Richardson, Andrew J      18 Frostburg St.-MD          NT    6:52.65    1  
      32.88   38.99   41.95   43.34   42.46   42.48   45.40   44.75
      43.17   37.23                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCULLOCH, Mary           20 Psa-Am-AM                 NT    1:14.24    9  
      35.12   39.12                                                
  2 Donch, Kaitlyn S          18 Frostburg St.-MD          NT    1:16.02    4  
      36.60   39.42                                                
  3 Phillips, Autumn B        21 Frostburg St.-MD          NT    1:19.78    3  
      38.11   41.67                                                
  4 Granlun, Birgitta         19 Psa-Am-AM                 NT    1:20.75    2  
      37.69   43.06                                                
  5 Moran, Fallon             19 Psa-Am-AM                 NT    1:31.32    1  
      41.73   49.59                                                
  6 Lydon, Kathryn T          17 Frostburg St.-MD          NT    1:42.54  
      49.11   53.43                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, Jonathan S       17 Frostburg St.-MD          NT    1:06.56    9  
      30.94   35.62                                                
  2 Richardson, Andrew J      18 Frostburg St.-MD          NT    1:25.74    4  
      40.00   45.74                                                
  3 Sentz, Brian C            19 Frostburg St.-MD          NT    1:47.49    3  
      48.49   59.00                                                
 -- Porter, Benjamin          18 Psa-Am-AM                 NT   X1:06.12  
      31.06   35.06                                                
 -- Wareham, Jay              20 Psa-Am-AM                 NT   X1:09.80  
      32.11   37.69                                                
 -- Welch, Owen               18 Psa-Am-AM                 NT   X1:14.50  
      34.67   39.83                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frostburg State University-MD  'A'                     NT    1:54.56   11  
     1) King, Sara 18                   2) Franzak, Jaclyn M 17           
     3) Quintanilla, Maci E 18          4) Jarrell, Elizabeth A 18        
       29.74    28.45    28.42    27.95                                    
  2 Penn State Altoona-AM  'A'                             NT    1:58.69    4  
     1) Lelko, Kelsy 18                 2) Pinckney, Courtney 19          
     3) Granlun, Birgitta 19            4) Noonan, Marie 20               
       29.97    29.59    29.82    29.31                                    
  3 Penn State Altoona-AM  'B'                             NT    2:12.14    2  
     1) Farley, Jennifer 19             2) Knarr, Erin 19                 
     3) Moran, Fallon 19                4) Deebel, Kathryn 18             
       31.19    37.21    33.53    30.21                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frostburg State University-MD  'A'                     NT    1:39.71   11  
     1) Faiella, Vincent W 20           2) Lewis, Jeffrey O 20            
     3) Gregory, John J 20              4) Stair, Caleb A 20              
       26.17    24.36    25.10    24.08                                    
 -- Penn State Altoona-AM  'A'                             NT   X1:36.02  
     1) Fritsch, Daniel 18              2) Delli Santi, Jonathan 19       
     3) Porter, Benjamin 18             4) Huber, Kyle 18                 
       23.49    24.23    24.85    23.45                                    
 -- Penn State Altoona-AM  'B'                             NT   X1:47.54  
     1) Welch, Owen 18                  2) Pataky, Adam 19                
     3) Pedersen, David 19              4) Sullivan, Max 20               
       27.72    30.55    24.10    25.17                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Frostburg State University           97   2. Penn State Altoona                   94
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Penn State Altoona                  121   2. Frostburg State University           63